Začíná „kumování“?

Již tuším v minulém roce se objevily zprávy o novém plánovaném vyhledávači od Microsoftu – Kumo. Ten by měl nahradit nepříliš úspěšný LiveSearch, který – kdyby nebyl integrovaný do Windows Internet Exploreru – asi ani neznám. Odbočka: nechci tady podporovat IE, protože ho používám pouze na stažení Firefoxu a porovnávání vzhledu stránek.

Nová zpráva o plánovaném vyhledávači se dnes objevila na Živě.cz a to i s obrázkem, který zřejmě vývojářům unikl.

Když si obrázek zvětšíte, je vidět, že na dotaz na zpěvačku Taylor Swift nevrací Kumo jen klasické výsledky vyhledávání, ale také (jak je již zvykem z Googlu) kontextové odkazy po pravé straně a po levé odkazy na její obrázky, tvorbu, alba, videa i biografii. Dále se zobrazí, co hledají uživatelé, kteří hledali i tuto zpěvačku a historie vyhledávání.

Co mě však zaujalo, je malý šedý textík pod každým z odkazů: „mark as spam“, nejsem si jist, do jaké míry toto bude implementováno a do jaké míry je toto označení spamu promyšlené. Není zatím zcela jasné, jestli se stránka označí jako spam pouze pro daného uživatele, nebo zda bude sbírat nějaké hodnocení, díky kterému bude dříve nebo později vyřazena z výsledků vyhledávání daného slovního spojení.

Celkem mi to připomíná situaci okolo Googlu, který loni uvedl vyhledávání, které mělo řadit výsledky podle hodnocení uživatelů. Během několika málo dní se rozjely takové akce, jen aby se stránky skrz komerční pseudokomunitu dostaly na první místa. Toto byl od Googlu trochu krok vedle a trochu se bojím podobného trendu i u Kuma, které má sice opačný princip, ale … … …

Uvidíme, jestli budeme v budoucnosti kumovat nebo googlovat – vždyť Kumo je přecijenom ještě v přípravě, ale se správně zvolenou marketingovou strategií (žádné „řekněte WOW“) by se (alespoň trochu) prosadit mohl.

3 comments on “Začíná „kumování“?

  1. Live vyhledávání obrázků je už teď dost luxusní. Avšak minimálně se vyrovnat dnešní jedničce googlu je hodně obtížné. Už jen proto, že internet požívá tolik lamek, které si nechají napovídat všechny lži, které na internetu najdou, …

  2. Je třeba se zamyslet nad cílovou skupinou podle mě. My, co už jsme zvyklí googlovat, budeme googlovat i dále. Spíše jde o lidi, co usednou k počítači poprvé… … … U těch by mohl MS nějakým způsobem zabodovat, když zvolí správnou reklamní strategii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>