Jaký význam bude mít Google Chrome OS?

Google chystá nový operační systém. Pojmenuje ho podobně, jako již pojmenoval svůj prohlížeč internetu – Chrome. O tomto tématu již bylo napsáno hodně. Je ale zajímavé, že se Google rozhodl postavit svůj prohlížeč na linuxovém jádře. Mnozí mluví o tom, jak Chrome úplně zničí svět a myšlenky svobodného softwaru, já si to však nemyslím.

Google avizoval, že jeho systém bude stejně jako většina linuxových distribucí otevřený. Co to znamená? Že si tento systém může každý stáhnout zdarma a pokud chce, může i upravit jeho zdrojový kód svým potřebám. To však není jeho největší výhoda – ani nemůže. Ostatně, programovat neumí kdekdo. A když už, má chuť si prohlížeč upravovat. Jistě, někteří se najdou, ale moc jich není.

Chrome OS bude mít pro linuxový svět úplně jiný význam. Google, jako internetový gigant, neměl žádný problém se domluvit na podpoře hardwaru s výrobci počítačů. To znamená, že v Chrome by neměly existovat problémy s nefungující zvukovou kartou, případně s grafickými nebo televizními kartami. A vzhledem k tomu, že bude kód Chrome OS otevřený, nebude problém, aby si ovladač našli programátoři ostatních distribucí a modifikovali ho pro své potřeby a poté ho použili právě ve svých distribucích.

To je dle mého názoru hlavní výhoda Chrome OS. Často jsem slýchával o tom, jak linuxová doba teprve přijde. Ale byly to jen výkřiky do tmy. Ta pravá revoluce může přijít právě teď. A vzhledem k oblíbenosti Googlu ve světě není až tak bez šancí. Jen by mě zajímalo, jak se s první pořádnou konkurencí vyrovná Microsoft (a zčásti Apple).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>