Začíná česká cesta do pekel?

Dnešním dnem, prvním prosincem, vstupuje oficiálně v platnost Lisabonská smlouva. Dlouho jsem přemýšlel, jestli bych se k takovému tématu měl vyjadřovat, ale nedá mi to. Jak jistě již někteří z vás víte, zastáncem LS rozhodně nejsem. Dlouhou dobu jsem fandil prezidentu Klausovi v jeho boji, avšak na druhou stranu dokážu pochopit to, proč se nakonec rozhodl podepsat a to i přesto, že doznal, že rozvažoval nad abdikací.

O tématu se dlouho diskutovalo všude, kam se jen člověk podíval. Pojďme se však podívat na LS trochu z druhé stránky pohledu. Česká republika se stává obětí jakési vyšší moci, která si usmyslela, že celá Evropa by se měla pohyboval regulovaně a jednotně za společným cílem.

Nepřipomíná to něco? Nepřipomíná toto – úmyslně takto formulované – heslo něco, čeho jsme se před dvaceti lety vzdaly. Pomalu jako bychom se vraceli zpátky v čase do éry komunismu, tentokrát ovšem „demokratickou“ cestou. Demokratickou dávám schválně do uvozovek, protože víme, jak francouzský prezident Sarkozy vyhrožoval, že nepodepíše-li Klaus LS rychle, zbytek Evropy si rychle najde jinou smlouvu, kterou mezi sebou uzavře pouze jádro EU.

Pamatujeme si také exministra školství, který se ohrazoval velkými slovy o vlastizradě jakožto možnému důvodu pro odvolání prezidenta republiky z funkce.

Zpátky ale k významu LS. Ano přináší nám výhody, například se na nás nebudou všichni koukat jako na „ty, co nepodepsali“, třeba při přerozdělování peněz z Evropských fondů. Ale na druhé straně – tím, že jsme LS podepsali, ztratili jsme určitou část české státnosti. Evropská unie se nezadržitelně blíží ke svému ideálu „Spojených států evropských“. Jenže má to jeden háček. V Evropě, kde vznikly zěme již před několika sty lety, není možné již prosadit model, kdy, když se vás někdo zeptá, jaké národnosti jste, odpovíte, že jste na prvním místě Evropan a až na druhém Čech. V USA to tak ale je a proto si šéfové EU, hlavně pan Sarkozy myslí, že by to tady šlo taky.

Tak to tady ale, doufám, nikdy nebude. A aby tomu tak nebylo, je třeba se zamyslet…

4 comments on “Začíná česká cesta do pekel?

 1. „Česká republika se stává obětí jakési vyšší moci, která si usmyslela, že celá Evropa by se měla pohyboval regulovaně a jednotně za společným cílem.“ – nesouhlas. Oběť vyšší moci? A nevybrali jsme si tohle náhodou sami, když jsme v referendu hlasovali pro vstup do EU?
  Jinak si myslím, že Evropa by se opravdu měla pohybovat regulovaně a jendotně za společným cílem (jakkoli to zní analogicky k něčemu jinému:D) – jak jinak by mohla konkurovat jak politicky, tak ekonomicky třeba USA nebo Číně? Podle mě je jednotná a nějakým způsobem svorná Evropa nutná. Otázka ale je, jak to provést. EU je jeden ze způsobů, který jsme si ale vybrali v referendu (a už tehdy bylo jasné do čeho jdeme)… a je myslím jasné že mimo EU by země jako je ČR fungovala hůř. Proto občas nechápu kritiky EU nebo LS, kteří nenavrhnou řešení.
  Tím neříkám že jsem pro LS, i když má nějaké výhody – např. pokud chceme opravdu integraci, nemůžeme prostě mít systém, kde každý ze států má právo veta – to by EU byla jen čím dál tím větší kolos neschopný se dohodnout (koneckonců bych řekla, že analogicky je to i v našem parlamentu, přece každý poslanec nemá právo veta…).
  EU se totiž zaselka na určitém „bodě mrazu“ a LS je jeden ze způsobů jak pokračovat v integraci (i když podle mě není Evropa připravená na až takto pokročilou integraci a LS přeskočila několik kroků dopředu…). EU potřebuje něco jako „ústavu“, jinak se nabízí otázka „co dál“. Pokud tedy nejsi pro LS, tak pro co jiného? Bez reformy v podobě jakési „ústavy“ totiž EU nemůže dál fungovat a dříve či později se dostane do krize.

  P. S. Jsem přesvědčená o tom, že prezident MUSEL podle zákona podepsat, takže debaty o tom, že měl i možnost nepodepsat jsou trochu mimo mísu.

  uf to jsem se nějak rozepsala, holt zajímavý téma :D

 2. Vypadá to, že máš delší komentář, než já celý článek.

  Předem, nechtěl jsem navrhovat alternativy, i když jsem samozřejmě moh… ale tentokrát jsem se chtěl soustředit na vybití svojí nevole :)

  Takže – celkem se mi zamlouval projekt předchůdce samotné Evropské unie, byl to projekt hospodářské unie, který vzniknul tuším koncem čtyřicátých let minulého století.

  Ano, uznávam, byli bychom slabším státem bez EU, na druhou stranu – jak dlouho tím státem ještě budeme, bude-li to takhle pokračovat. To, jak to popisuju já, je jen slabý odvar, četl jsem názory, že pod vedením Francie a Německa vzniká to, co oba státy vždycky chtěly, vládnutí evropě, nebo hůř „čtvrtá říše“.

  Otázka integrace je tedy taková ošemetná, prostě nesouhlasím s tim, abychom se my, jako relativně suverénní stát stali součástí jakéhosi kolosu, který nám bude regulovat celý život.

  K otázce referenda: my jsme si zvolili? Vzhledem k tomu, že mě nezůstala tvá anonymita utajena, tak vím a stejně tak i ty víš, že ani já ani ty jsme tohle nevolili, protože jsme ani nemohli :) Ano tehdá sem byl pro a možná proto jsem tehdá ještě volit nesměl, protože jsem si na to ještě neuměl udělat názor. A kdyby se hlasovalo teď, nebyl bych z těch, kteří by se dali označit jako „my“, kteří si to zvolili.

  Závěrem – nechci se s tebou hádat o tom, jestli prezident podepisovat musí nebo ne, ty to studuješ a já sem laik nahlížející z venčí. Jediné co vim je, že i na tohle jsou dva různý pohledy právníků.

  P.S.: díky za názor, je to pěkný se na to podívat i z tý druhý strany… a dík za komentář, když smažu ty spamy, tak mi jich tu za ten rok zůstane tak deset :D

 3. Jo, souhlasim s tebou že integrace v podobě vllády německa a francie je prostě pure evil :D ( i když si myslim – a doufám – že se to trochu přehání, přesto protekcionismus v EU zcela jistě funguje)… jenomže – nemůžeme být bez EU, a nemůžeme být ani v EU s Lisabonskou smlouvou? Já prostě nevidim to východisko….
  A ta hospodářská unie byla právě předchůdce EU, jak píšeš, takže nevim jestli by se k tomu dalo vrátit… přecejen z (tuším EHS) se to přirozeně vyvinulo v EU. Jinak by to určitě bylo fajn, ale co nějaká politická spolupráce? Vzájemná pomoc v případě napadnutí a tak? Nevim jestli hospodářskej spolek stačí…
  A k tomu „my jsme si zvolili“ – tak je jedno že ne zrovna my, ale prostě občané ČR v demokratickým referendu, to je prostě demokracie… stejně tak parlament rozhodl pro LS jako zástupce lidu, takže tím teoreticky a logicky zastupuje vůli lidu.
  Jinak samozřejmě jsem pro ten koncept transparentní, čisté, nebyrokratické, nezkorumpované, přehledné a morálně čisté EU :D ale to je trochu nereálný, protože spolek min. 27 států bude prostě vždycky kolos, takže otázka je co s tím.

 4. To východisko tam bylo, ale právě jen dokud se to nezačalo „přirozeně“ vyvíjet k tomu, do čeho se to vyvinulo… Je to už trochu víc filozofický, protože na jedný straně je velkej argument evropský fondy. Ano, pomůžou nám ve velký revitalizaci země, na druhý straně je tam ten fakt, aby už EU jako defacto stát nerevitalizovala pouze jeden region v rámci sebe sama.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>