Jak dětem ještě více „usnadnit“ život…

Rok uplynul a nějak nebyl čas napsat nový článek. V současné době s pokusím zase trochu psát, inspirace začíná být čím dál více :)

V uplynulém týdnu proběhla médii informace, že v americké Indianě se již nebudou děti školou povinné učit psát, ale místo toho rovnou psát na počítači. Je ovšem několik důvodů, proč si myslím, že je to spíše scénář špatného hororu.

Samozřejmě, tento nápad má i několik světlých stránek. Ve školách ubyde poškrtaných sešitů. To je každopádně pozitivní dopad této skutečnosti. Navíc, ušetří se spoustu stromů a dalších přírodních složek, které se používají na tvorbu tužek a dalšího kancelářského materiálu.

Další pozitivní(?) věcí je, že dětem se zjednoduší testy. Bude-li se klást důraz na to, aby se děti nutily přemýšlet a ne jen vše biflovat z hlavy, nebude to problém. Navíc bude pro učitele jednodušší testy opravovat. Vlastně je ani opravovat nebudou muset (s výjimkou slohových prací). Pokud se budou v budoucnu psát pouze testy podobné české státní maturitě (zaškrtávání jedné a jediné správné odpovědi), bude ovšem velice náročné spravedlivě ohodnotit úlohy, na kterých školáci pracovali.

Vezměme si za příklad matematiku. V případě zaškrtávacího testu a pouze jedné správné odpovědi jen těžko posoudíte, zda-li školák udělal chybu tím, že od začátku počítal se špatným vzorečkem nebo v tom, že v posledním řádku výpočtu omylem neobrátil znaménko.

Právě zrovna v matematice se ovšem najde spousta věcí, které rychleji napíšete tužkou než na počítači. A nemusí to být žádná těžká věda. Stačí jen obyčejná odmocnina mající pod sebou několikanásobný zlomek. Toto ovšem není takový problém, ten nastává trochu jinde. Dá se předpokládat, že státy budou systémy pro sázení matematických vzorců (a obecně textů) určovat legislativně a plošně. Poté ovšem nastává problém ve chvíli, kdy se rodina rohodne se přestěhovat do jiného státu. Tato změna, i pokud by byla pouze uvnitř unie států jako je USA, bude pro dítě v mnohém velmi stresující, protože krom toho, že si bude muset zvykat na to, že již nemá staré kamarády, že se musí snažit zapadnout mezi nové, se ještě bude muset učit jiným zvykům v jiném státě.

Matematika ovšem není jediná věc, která se na počítači dělá obtížně. Už jen různé náčrtky a obrázky, které jsou podle mě nutné k porozumění souvislostí (např. u fyziky). Žádné zařízení, které bylo vynalezeno pro usnadnění ergonomické práce s počítačem (myš, trackbally, trackpointery apod.), neusnadňuje načrtávání obrázků – hlavně lidem, kteří jsou rádi, když je jejich obrázek důvěryhodný alespoň v podobě, v jaké ho stvořila ruka s tužkou. Částečným řešením tohoto problému byly TabletPC (nemyslím teď moderní, dotykové tablety), na které se dalo psát stylusem. Řešení to ovšem opět bylo pouze částečné. Abyste totiž mohli psát nebo něco načrtnout stylusem, musíte aspoň vědět, jak ho chytit do ruky.

Problémy spjaté s touto inovací ovšem nejsou pouze problémy, se kterými se budou potýkat školáci v učebnách. Ne pro všechny bude pouhé psaní na počítači výhodou. Představme si restaurační zařízení, nejprve luxusní restauraci, poté zapadlý pajzl kdesi na vesnici.

V budoucnu přijdete do luxusní restaurace, s číšníkem se ze začátku ani nesetkáte, jídlo si přece objednáte z iPadu, na kterém budete mít i obrázek toho jak vybraná pochoutka vypadá a pokud budete chtít, můžete si nechat poslat recept na toto jídlo v případě, že by vám zachutnalo a chtěli byste vyzkoušet si ho uvařit i doma. Najíte se (to už se někdo bude muset obtěžovat za vámi přijít a jídlo přinést) a za večeři zaplatíte přes systém mikroplateb typu PayPal. Sociální problémy, které jsou s tímto problémem spjaté (omezování komunikace se zákazníkem apod.) nechme teď stranou. Poté je tento systém vlastně dokonalý.

Nyní si představme již zmíněný pajzl. Podle mě by takový podnik ani nemusel být vybaven počítačem. Teď ho ale bude každý novodobý hospodský potřebovat alespoň pro to, aby vám mohl naúčtovat vypité litry piva, protože si to nebude umět napsat a spočítat rychle ručně.

Nejsem nepřítelem techniky, považuju pokrok za důležitý, ale vždy s rozvahou. Myslím, že naše lidstvo ještě nedospělo (a ještě opravdu dlouho nedospěje) do doby, kdy by si lidé vystačili pouze s počítačem. Je dobře, že politici mají vize, ale je třeba převést úvahy do praktičtější roviny, než mají ve svých kancelářích. Tam se už „jen“ píšou texty na hlavičkový papír. Školství, už jen tím, že má motivovat ke zdravému výběru povolání, musí podporovat všechny v rozvíjení jejich talentů a ne jen k tomu, aby to, co umí nejlépe, bylo „bytí kancelářskými krysami“.

Tento článek zároveň vyšel na serveru whip.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>